Užsienio prekybos tarifinis reguliavimas

Lietuvos Respublika, tapdama Europos Sąjungos nare, įsijungė į bendrąją prekybos politikos erdvę, kur visa užsienio prekyba reglamentuojama vieningai. Europos Sąjunga yra muitų sąjunga, o tai reiškia, kad prekyboje tarp jos šalių narių muitai netaikomi, tačiau prekėms, importuojamoms iš trečiųjų šalių, taikomas Bendrasis muitų tarifas: nepriklausomai nuo to, ar prekė importuojama į Italiją, ar į Lietuvą, ji apmokestinama tokiais pačiais muitais ir taikomos tokios pačios užsienio prekybos tarifinio ir, kai kuriais atvejais, netarifinio reguliavimo priemonės.

Užsienio prekybos tarifinio reguliavimo priemonėms priskiriami autonominiai, konvenciniai ir lengvatiniai muitai ir mokesčiai, muitų suspendavimas, tarifinės kvotos, prekybos apsaugos – antidempingo ir kompensacinės priemonės.

Užsienio prekybos tarifinio reguliavimo priemonės nustatomos atsižvelgiant į Europos Sąjungos įsipareigojimus Pasaulio prekybos organizacijoje arba vienašališkai, arba remiantis dvišaliais ar daugiašaliais prekybos susitarimais. Vienų ar kitų priemonių nustatymas gali būti susijęs su reikalavimais, kylančiais iš bendrosios žemės ūkio politikos, prekybos politikos, aplinkosaugos ar kitų sričių.  Europos Sąjungos Bendrasis muitų tarifas akumuliuoja savyje bendrai taikomas užsienio prekybos reguliavimo priemones, kurios taikomos atsižvelgiant į prekių tarifinį klasifikavimą, prekių kilmę ir prekės muitinę vertę, t. y. į veiksnius, kuriais remiantis taikomi muitai ir kitos su prekyba prekėmis susijusios priemonės.

Informaciją apie taikomas užsienio prekybos reguliavimo priemones – Europos Sąjungos muitus ir nacionalinius mokesčius bei kai kuriuos importo ir eksporto draudimus ir apribojimus galite rasti Lietuvos Respublikos integruoto tarifo portale.

Lietuvos Respublikos muitinė, būdama Europos Sąjungos narė, užtikrina Europos Sąjungos Bendrojo muitų tarifo taikymą vykdydama veiklą šiose užsienio prekybos tarifinio reguliavimo srityse:

  • Tarifinis klasifikavimas
  • Prekių kilmė
  • Tarifinių ir kiekybinių kvotų administravimas
  • Prekybos apsaugos priemonių  (antidempingo ir kompensacinių) taikymas
  • Muitų tarifų suspendavimas
  • Nacionalinių mokesčių – PVM ir akcizų tarifų taikymas
  • Lietuvos Respublikos integruotas tarifas.

 

PREKIŲ TARIFINIS KLASIFIKAVIMAS

PREKIŲ KILMĖ

TARIFINĖS KVOTOS

ANTIDEMPINGO IR KOMPENSACINIAI MUITAI

MUITŲ TARIFŲ SUSPENDAVIMAS

AKCIZŲ IR PVM TARIFAI

INTEGRUOTAS TARIFAS LITAR

Atnaujinimo data: 2025-05-05