Eksportas

Bendra informacija

Santrumpos:

SMK – Sąjungos muitinės kodeksas (R952/2013)

DA – Deleguotas aktas (R2015/2446)

IA – Įgyvendinimo aktas (R2015/2447)

TA – Pereinamojo laikotarpio deleguotasis aktas (R2016/341)

MDAS – Muitinės deklaracijų apdorojimo sistema

Kas yra eksportuojamos prekės?

Eksporto procedūra taikoma kai Sąjungos prekės išgabenamos iš Sąjungos muitų teritorijos į trečiąsias šalis arba išgabenamos į specialiąsias fiskalines teritorijas (DA 134 str.). Šiuo atveju turi būti pateikta elektroninė eksporto deklaracija.

Taip pat muitinės formalumai taikomi (elektroninė eksporto deklaracija pateikiama) ir šiais atvejais:

- prekėms, kurioms įforminta laikinojo išvežimo perdirbti procedūra (SMK 269 str. 2 (a) punktas);

- prekėms, išvežamoms iš Sąjungos muitų teritorijos po to, kai joms buvo įforminta galutinio vartojimo procedūra (SMK 269 str. 2 (b) punktas);

- orlaivių ir laivų atsargos (SMK SMK 269 str. 2 (c) punktas).

Europos Komisijos parengtas gaires eksporto klausimais anglų k. rasite čia

Kas yra eksportuotojas?

Eksportuotojo apibrėžtis pateikta Reglamento (ES) 2015/2446 1 straipsnio 19) punkte.

Kas yra elektroninė eksporto (reeksporto) deklaracija, kokiais atvejais ji turi būti teikiama ir kaip užpildyti jos duomenis rasite čia

Verslo atsiųsti elektroninės eksporto deklaracijos duomenys apdorojami išmaniojoje Muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje (iMDAS). Informaciją apie eksporto deklaracijos duomenų mainus tarp Lietuvos muitinės ir verslo rasite čia

Kaip atliekama eksporto procedūra?

Pirmiausia muitinės formalumai atliekami eksporto įstaigoje, o paskui išvežimo iš Sąjungos muitų teritorijos muitinės įstaigoje. Eksportuojamos prekės, užbaigus formalumus eksporto įstaigoje, gabenamos į išvežimo muitinės įstaigą (Reglamento (ES) 2015/2447 329 straipsnis). Išvežimo muitinės įstaigai kartu su prekėmis turi būti pateiktas Eksporto lydimasis dokumentas

Kaip eksportuotojui gauti eksporto fakto patvirtinimą?

Deklarantas išvežimo fakto patvirtinimą gauna elektroniniu pranešimu IE599LT. Šio elektroninio pranešimo išsiuntimas iš iMDAS deklarantui reiškia eksportuotų prekių išvežimo iš Sąjungos muitų teritorijos fakto patvirtinimą arba pranešimą, kad eksportuojamos prekės neišleistos iš Sąjungos muitų teritorijos (šiuo atveju gautame elektroniniame pranešime IE599LT nurodytas muitinio tikrinimo kodas B1 ir neišleidimo priežastys).

Atmintinė dėl nebaigtų eksporto procedūrų

 

Vadovaujantis Reglamento (ES) 2015/2446 248 straipsnio 2 dalies nuostatomis eksporto (reeksporto) deklaracijos, įformintos 2024 11 13 ir vėliau, automatiškai bus pripažintos negaliojančiomis po 150 dienų, jeigu negautas patvirtinimas apie prekių išgabenimą iš Sąjungos muitų teritorijos (nebaigtų procedūrų atveju).

Nuo 2024 12 01 kai eksportuojamoms (reeksportuojamoms) prekėms taikoma paskesnė tranzito muitinės procedūra vyksta duomenų mainai tarp išmaniosios iMDAS ir Nacionalinės tranzito kontrolės sistemos (NTKS) (kryžminė patikra). Eksporto (reeksporto) deklaracijai suteikiama būsena „Eksportuota“ ir verslui išsiunčiamas pranešimas IE599 kai:

-        užbaigiama tranzito procedūra paskirties muitinės įstaigoje (kai pateikta tranzito deklaracija T2);

-        prekės išleidžiamos tranzitui išvykimo muitinės įstaigoje (kai pateikta tranzito deklaracija T1 arba taikoma TIR operacija).

Informacija apie eksportuojamų prekių judėjimą

Verslo subjektai, gabenantys prekes, kurioms įforminta eksporto muitinės procedūra vienoje ES valstybėje narėje, tačiau jos turi būti išgabentos iš ES muitų teritorijos per kitos ES valstybės narės išvežimo muitinės įstaigą, operatyvią informaciją apie eksportuojamų prekių judėjimą gali rasti čia.

Kai eksporto muitinės procedūros pradedamos ir užbaigiamos Lietuvos Respublikos teritorijoje veikiančiose muitinės įstaigose (eksporto ir išvežimo muitinės įstaigose), operatyvią informaciją apie eksportuojamų prekių judėjimą rasite čia.

Europos Komisijos parengtas gaires eksporto klausimais anglų k. rasite čia.

SVARBU. Atkreipiame dėmesį, kad nustatyti atvejai, kai prekių pateikėjai (vežėjai) pažeidžia Taisyklių  5.1.2.3 papunktį, t. y., jeigu elektroniniame pranešime IE507LT „Pranešimas apie prekių atvykimą arba ketinimą jas pateikti“ nurodyta saugojimo žymos reikšmė „taip“, prekių pateikėjas, gavęs leidimą išgabenti prekes iš Sąjungos muitų teritorijos (elektroninis pranešimas IE525LT), tai pačiai faktinei išvežimo muitinės įstaigai turi pateikti elektroninį pranešimą IE547LT „Elektroninis eksporto manifestas“.

Aukščiau nurodytuoju atveju, išvežimo muitinės įstaigos muitinės išvežimo formalumus pradės tik vežėjui pateikus prekes ir nurodžius elektroninio eksporto manifesto MRN. Ši nuostata netaikoma veiklos tęstinumo atveju (žr. Muitinės veiklos tęstinumo taisyklių 25 punktą).

Dėl elektroninio eksporto manifesto taikymo oro ir jūrų transportu išgabenamoms prekėms

Atsižvelgę į verslo atstovų keliamus klausimus, susijusius su elektroninio eksporto manifesto taikymu išgabenant eksportuojamas (reeksportuojamas) prekes oro bei jūrų transportu, teikiame paaiškinimą:

1. Šiuo metu Lietuvos muitinėje vykdomas elektroninių eksporto supaprastintų ir papildomų deklaracijų pateikimo ir muitinio įforminimo bandomasis projektas. Iki bus apibendrinti minėtojo bandomojo projekto rezultatai ir galutinai įdiegtas reikiamas MDAS funkcionalumas, deklaruojant prekes, tiekiamas kaip atsargas orlaiviams ir laivams, gali būti teikiama viena standartinė elektroninė eksporto (reeksporto) deklaracija visam atsargų kiekiui. Išvežimo muitinės įstaigai vykdant atsargų orlaiviams ir laivams priežiūrą kaip informacija apie atitinkamo atsargų kiekio išvežimą (pristatymą į orlaivius) gali būti naudojami dokumentai, kurie iki 2016 m. balandžio 30 d. naudojami kaip supaprastintos deklaracijos (turint atitinkamą išduotą leidimą). Šiais atvejais Eksporto lydimojo dokumento kitoje pusėje registruojami bendro atsargų kiekio dalies išvežimai. Šie „popieriniai nurašymai“ taip pat gali būti pakeisti naudojant elektroninį eksporto manifestą. Šiuo atveju visam pagal vieną eksporto (reeksporto) deklaraciją eksportuojamų (reeksportuojamų) prekių kiekiui registruojamas prekių atvykimas (MDAS siunčiamas elektroninis pranešimas IE507LT), o kiekvieną kartą išgabenant atitinkamą atsargų kiekį MDAS siunčiamas elektroninis pranešimas IE547LT (žr. Muitinės departamento generalinio direktoriaus 2009 m. birželio 26 d. įsakymo Nr. 1B-362 „Dėl Elektroninės eksporto deklaracijos pateikimo, priėmimo ir kitos elektroninės informacijos, susijusios su eksporto procedūrų vykdymu, mainų taisyklių patvirtinimo“ 5.8–5.16 papunkčius).

2. Tuo atveju, kai eksportuojamos (reeksportuojamos) skubios siuntos, kurios orlaiviais išgabenamos iš Sąjungos muitų teritorijos, šie gabenimai, Muitinės departamento nuomone, neturėtų būti laikomi jungtinių prekių krovinių gabenimais, nes tokioms siuntoms neįforminamas paskesnis vienas transporto dokumentas tai pačiai transporto priemonei, gabenančiai krovinius  į išvežimo muitinės įstaigą. Todėl nurodytuoju atveju netaikomos Muitinės departamento generalinio direktoriaus 2017 m. rugpjūčio 18 d. įsakymo Nr. 1B-688 „Dėl elektroninio eksporto manifesto privalomojo naudojimo“ 1.1.2 punkto nuostatos.

Dėl elektroninių importo ir eksporto (reeksporto) deklaracijų

Atkreipiame deklarantų dėmesį, kad tuo atveju, kai MDAS teikiamos elektroninės importo ir eksporto (reeksporto) deklaracijos:

1. Standartinės A tipo, tai reiškia, kad deklarantas atsakingas ir už tai, kad prekės deklaracijos pateikimo momentu būtų fiziškai pristatomos pateikimo muitinės įstaigoms arba bet kurioms kitoms muitinės nustatytoms arba muitinei priimtinoms  vietoms (jeigu turimi muitinės formalumų supaprastinimai).

2. Standartinės D tipo, tai reiškia, kad deklarantas ketina fiziškai pristatyti prekes muitinės įstaigoms arba bet kurioms kitoms muitinės nustatytoms arba muitinei priimtinoms  vietoms (jeigu turimi muitinės formalumų supaprastinimai) vėliau. Šiuo atveju, fiziškai pristačius prekes, būtina apie tai informuoti muitinę išsiunčiant elektroninį pranešimą apie prekių pateikimą IEIGPLT (importo atveju) arba IE5GPLT (eksporto ir reeksporto atveju).

Atnaujinimo data: 2025-05-20